Wpisy z Luty, 2013

Porady budowlane – jak korzystać Człowiek ma to do siebie, że niejednokrotnie obawia się zadawać pytania. Wynika to przede wszystkim z faktu, że boimy się pokazania nie tyle swojej niewiedzy, co poczucia ośmieszenia. Bo przecież wszyscy wiedzą daną rzecz i dla każdego powinna być ona oczywista, to w jaki sposób my możemy stanąć naprzeciwko i pokazać, że się nie orientujemy w danej sytuacji. Podobnie, na nieszczęście, bywa z budową domów. Otóż jeśli jesteśmy zdecydowani na to, żeby wybudować sobie dom, powinniśmy przede wszystkim nauczyć się zadawać pytania i nie bać się tego, że czegoś nie wiemy. Zwłaszcza jeśli to coś nie dotyczy naszej dziedziny wiedzy, jeśli nigdy wcześniej nie mieliśmy z tym do czynienia. Dlatego powinniśmy przestać uważać korzystanie z porad budowlanych jako rzecz wstydliwą. To bardzo ludzkie nie wiedzieć czegoś, nie powinno się więc w związku z tym popadać w najmniejsze nawet kompleksy. Jeśli nie jesteśmy dobrze poinformowani, w jaki sposób krok po kroku wypełniać wszystkie formalności związane z budową domu albo chcielibyśmy zainwestować w jakiś projekt, ale nie do końca wiemy, czy jest on funkcjonalny, czy też wręcz przeciwnie – powinniśmy śmiało odzywać się do tych, którzy zobowiązują się pomóc w tego typu kwestiach. A zatem – pomoc budowlana jest rzeczą taką, z której powinniśmy wręcz korzystać, jeśli zależy nam na tym, aby nasz dom wybudowany został perfekcyjnie i żebyśmy potem nie musieli żałować jakichkolwiek podjętych w związku z tym kroków. W innym przypadku może się okazać, że po pewnym czasie będziemy robili generalny remont w domu albo zaczniemy go przebudowywać, albo po prostu nie będziemy zadowoleni z określonych detali. Lepiej zapytać i nie bać się tego, że się nie wie. Jeśli się nie wie – dowie się. Prosta sprawa, która pozwala rozwiązywać wszystkie, najtrudniejsze nawet, problemy.

Budowa | Tagi: ,

Nowy dom – ostatnie szlify Murowanie domu jest rzeczą interesującą – najbardziej jednak interesujące jest chyba jego wykańczanie. Nie chodzi jednak o malowanie czy inne kwestie związane już bezpośrednio z urządzaniem oraz jego dekoracją. Chodzi raczej o wykańczanie samych prac budowlanych, a więc na przykład o kładzenie dachu. Wbrew pozorom, nie jest to rzecz taka prosta, jak mogłoby się wydawać. Oczywiście nie chodzi tutaj o to, że jeden dach będzie przemakał i przepuszczał deszcz, a inny nie. Na poziomie zaawansowania technologicznego, w jakim mamy okazję żyć, jest to rzecz niemalże niemożliwa. Chodzi o zupełnie inne kwestie, takie mianowicie jak te związane z funkcjonalnością dachu. Dach może być bowiem bardziej lub mniej funkcjonalny, a naszym zadaniem powinno być doprowadzenie do tego, aby działał jak najbardziej efektywnie. I tak, ostatnimi czasy coraz bardziej popularne staje się wykorzystywanie alternatywnych metod energii. Pozyskiwanie ich i przetwarzanie na swoje cele – jest to z jednej strony bardziej ergonomiczne, z drugiej również i ekonomiczne, a także ekologiczne. Jeśli pobieramy energię słoneczną, wówczas przecież nie musimy płacić za energię elektryczną, powstającą na dodatek ze zużywalnych środków, takich choćby jak węgiel. Wszystko się ze sobą wiąże, ale trzeba odkryć ten fakt – trzeba mieć tego całkowitą świadomość. Kolejna sprawa, która wiąże się z dachem, to również jego ocieplenie. Jeśli ocieplimy dach podczas budowy domu, wtedy możemy mieć pewność, że będzie nam się dobrze mieszkało. Ciepło idzie przecież bowiem do góry i żeby panowała odpowiednia jego cyrkulacja, nie powinno uciekać przez dach. Takimi kwestiami powinniśmy się więc zainteresować, kiedy będziemy się decydowali na postawienie, wybudowanie domu, a następnie na jego ocieplenie. Dach odgrywa kluczową rolę, więc o nim nie zapominajmy!

Jak kłaść elewację? Budowa domu w pewnym momencie dochodzi do znaczącego momentu, powiedzieć można – do punktu kulminacyjnego. Są nim prace wykończeniowe, jednak jeszcze takie bardziej podstawowe, związane ze stanem surowym budynku, nie zaś z dekorowaniem i meblowaniem pomieszczeń. Jednym z zagadnień, które wchodzą w obręb tej kwestii, są bez dwóch zdań elewacje. Elewacje zewnętrzne mogą przebiegać dokładnie tak, jak sobie tylko wymarzymy, a więc możliwych jest wiele przeróżnych sposobów z nimi związanych. Jednym z istotnych problemów, o których nieraz na samym początku nawet nie myślimy, jest na przykład kolorystyka domu. Elewacja przecież bezpośrednio i z tym się wiąże – a dobranie odpowiedniej kolorystyki jest rzeczą problematyczną. Za granicą na przykład, zwłaszcza w krajach południowego zachodu, powszechnie stosuje się taką metodę, która polega na malowaniu domów na kolory pastelowe, jednak inne od białego czy piaskowego. Chodzi o to, żeby było kolorowo, a jednocześnie ze smakiem. U nas niestety najczęściej nie ma jeszcze takiej praktyki, dlatego wiele domów kolorystycznie wydaje się smutnych. Może warto byłoby to zmienić? Trzeba się nad tym zastanowić, kiedy buduje się własny dom. Jeżeli można by bowiem zrobić coś, co pozwoliłoby mieszkać w domu bardziej radosnym, ze względu na jego kolor, dlaczego by tego nie uczynić? Elewacje jednak to nie tylko kolor farby na nie położony, ale przede wszystkim również podjęcie decyzji, z czego ta elewacja ma zostać wykonana. Czy również z cegły, czy z jakichś płyt, czy może z kamienia albo drewna. Bardzo częstymi ostatnio połączeniami podczas budowy domu są właśnie cegła oraz drewno. Pod spodem pierwsze, na zewnątrz drugie. Cegła jest bardziej stabilna, drewno natomiast wydaje się bardziej eleganckie, a jednocześnie jest zdecydowanie bardziej przyjemne pod kątem estetycznym.

Co zrobić, by mieć dom energooszczędny? Wielu zastanawia się nad tym, jak wybudować dom, który byłby z natury swojej energooszczędny. Wielu wydaje się, że to niebotyczna inwestycja i dlatego rezygnują z pomysłu jej realizacji. Tymczasem najczęściej decyzja, którą podejmują, wcale nie jest słuszna. Dlaczego? Z prostego powodu – otóż tak się składa, że budowa domu energooszczędnego jest wprawdzie dużą inwestycją, jednak nie aż tak dużo większą niż budowa domu w ogóle, to raz. Dwa, że bardzo szybko koszty się zwracają, a następnie dochodzi już tylko do jednego – do oszczędzania. Jeśli bowiem zadziała się tak, że właściwie cały dom i jego działanie będzie się opierało na energii odnawialnej i to jeszcze takiej, którą nietrudno pobrać z pobliża (np. wodną, wiatrową albo słoneczną), wówczas nie będziemy ani zużywać surowców mineralnych nieodnawialnych, ani też płacić za ich zużycie. Bo słońce (jeszcze) świeci dla nas za darmo, podobnie jak strumyki płyną, a wiatr wieje. Musimy więc zastanowić się poważnie, kiedy budujemy dom, nad takim właśnie rozwiązaniem. Wydaje się ono znacznie bardziej racjonalne, niż byśmy mogli przypuszczać. Weźmy jeszcze pod uwagę to, że dom energooszczędny pozwala nie tylko oszczędzać energię elektryczną, ale tak naprawdę każdą – jeśli da się ogrzewać wodę za pomocą naturalnych substancji energetycznych, znów zaoszczędzimy. Na początku, podczas budowy domu, najwięcej kosztuje wyposażenie go w kolektory słoneczne, a potem jeszcze ich instalacja. Następnie jednak nie ma najmniejszych problemów jeśli chodzi o użytkowanie. To zazwyczaj sprzęt bardzo dobrej jakości, który rzadko kiedy się psuje, z którym nie ma większych problemów. Co więcej, budując dom, warto się również zastanowić nad tym, czyby nie zrobić cieplejszych ścian, ogrzewania podłogowego – to się również z czasem opłaca i też stanowi swego rodzaju oszczędzanie energii.