Wpisy z Marzec, 2013

Budowa domu – zatrudnianie ekipy Kiedy już wykonamy wszystkie podstawowe czynności związane z przygotowaniami do wybudowania domu, w następnej kolejności powinniśmy przejść już do samego aktu najważniejszego, a więc do zatrudnienia ekipy, która nam ten nasz wymarzony dom wybuduje. Co więcej, musi to być ekipa sprawdzona, która potrafi współpracować doskonale z planami wszystkich architektów i która zna się dobrze nawet na najdrobniejszych detalach związanych z rysunkiem architektonicznym. Trzeba bowiem pamiętać, że niektóre ekipy działają w taki sposób, że mają podobne zlecenia za każdym razem i nie do końca zwracają uwagę na projekt, a raczej działają zgodnie z narzuconym już wcześniej trybem pracy. To może jednak odbić się z niekorzyścią na naszym projekcie domu, stąd też szczególną troską powinno się objąć właśnie to zagadnienie wiążące się bezpośrednio z kwestią tego, kto nam nasz dom wymuruje. Pod warunkiem oczywiście, że decydujemy się na dom murowany. Można zdecydować się też na domy skonstruowane z płyty (choć jeśli nie musimy tego robić, lepiej się nie decydować – powód jest prosty, w domu murowanym jest cieplej i jest on też znacznie bardziej ekologiczny) albo na domy drewniane. Niemniej jednak domy budowane z cegieł wciąż są modne i można powiedzieć, że stają się z dnia na dzień coraz bardziej popularne. Dlatego podstawowym naszym pytaniem powinno się stać takie, kogo zatrudnić do wymurowania domu. W jaki sposób najlepiej dokonać wyboru? Po prostu – dowiedzieć się od znajomych, którzy w niedawnym czasie stawiali dom, jaka u nich była ekipa. Rekomendacje są najlepszą możliwą reklamą. Oczywiście w takim momencie trzeba pamiętać, że nie musi to oznaczać, że my też będziemy tak zadowoleni z wymurowania domu, niemniej jednak prawdopodobieństwo znacznie się zwiększa z każdą kolejną pozytywną opinią.

Budowa | Tagi: ,

Dom dla małej rodziny Co zrobić, jeśli mamy małą rodzinę, a chcielibyśmy wybudować dom? Nic prostszego! Powinniśmy po prostu wybudować niewielki domek. Nie od dziś jest popularne budowanie domków wielkości mieszkania, w którym zamieszkują dwie, trzy osoby. Jeśli na przykład para jest już starsza, odchowała dzieci, dzieci wyszły z domu i mieszkają na swoim, po co budować ogromny gabarytowo dom, w którym trzeba potem będzie sprzątać i który należy również opłacać? Nie ma to większego sensu. Co za tym idzie, budowanie domu dla małej rodziny powinno być adekwatne do ilości jej członków. Oczywiście, jeśli już zdecydować się na dom, warto pomyśleć o dodatkowej przestrzeni. Nie ma sensu robić z domu mieszkania, ponieważ nie taka jest idea całości. Dom jest bardziej przestronny, daje nam większe pole manewru i z tego powinniśmy skorzystać. Nie przesadzać więc ani w jedną stronę, ani w drugą – oto zasada złotego środka, którą powinno się stosować we wszystkich chwilach w życiu. Jakby się zastanowić dobrze nad wszystkimi potencjalnymi rozwiązaniami, wydaje się również, że wybudowanie małego domu może przynieść jeszcze kilka dodatkowych korzyści. Na pewno jedną z takich będzie szybsze urządzenie go. Jeśli dysponujemy powierzchnią pięciuset metrów kwadratowych, a jeżeli siedemdziesięciu – wtedy jasne jest, co uda nam się szybciej urządzić, umeblować, wytapetować. Za tym idą konkretne, rzeczywiste koszty. Jeśli chcemy być bardziej ekonomiczni, najlepszym sposobem będzie właśnie wybudowanie niewielkiego domu. To zdecydowanie lepszy sposób też od tego, niż gdyby się mieszkało w mieszkaniu. Dlaczego? Z prostego powodu – dom jest nasz i możemy z nim zrobić co chcemy. Jeśli chcielibyśmy go rozbudować, na przykład nadbudowując kolejne jego piętro (bo jednak okaże się, że więcej osób będzie w nim mieszkało), nie ma co do tego przeciwwskazań.

Budowa | Tagi: ,

Budowa domu – o czym pamiętać? O czym pamiętać podczas budowy domu? Pytanie w taki sposób sformułowane daje szerokie pole do popisu tym, którzy decydują się na wybudowanie sobie gniazdka rodzinnego. Przede wszystkim bowiem odpowiedź powinna brzmieć: o wszystkim. Nie ma chyba takiego zagadnienia, o którym osoba decydująca się na wybudowanie domu nie powinna pamiętać. Począwszy od kwestii związanych z legalizacją działki, na której ma stanąć budynek, przez postawienie fundamentów, wybudowanie domu na położeniu dachu i wykończeniu go na zewnątrz oraz wewnątrz kończąc. Dlatego pamiętać trzeba o wszystkim, o całokształcie. Wiąże się z tym pewna bardzo istotna sprawa – taka mianowicie, żeby zanim się podejmie budowy domu, mieć jakikolwiek plan z tym związany. Jeśli nie będziemy mieli planu, wtedy może się okazać, że o czymś zapomnimy. Dokładnie wszystko powinniśmy zapisać na jednej kartce. Dobrze, aby była ona albo duża, albo przynajmniej długa, jak lista. Wtedy nie będziemy musieli sięgać po kolejną i żaden z podpunktów się nie zgubi. Jeśli już natomiast coś zostanie wykonane, wówczas możemy to wykreślić z naszej listy. Oczywiście możemy robić takie rzeczy na komputerze – wówczas tak naprawdę długość listy nie ma znaczenia, bo wszystko da się zapisać w jednym programie, w jednym edytorze tekstu. Najważniejszy jest pomysł i sposób jego realizacji. Musimy udać się – jeśli chcemy wybudować dom – przynajmniej do kilku miejsc. Do administracji danej działki, do prawników, aż wreszcie do architekta, który tworzy projekty oraz do osób odpowiedzialnych za wybudowanie domu. Najlepiej rozpisać sobie wspomnianą listę w postaci kroków – a więc zapisywać nie tylko wszystko to, co przyjdzie nam do głowy, co przede wszystkim robienie tego w sposób konkretny, rzeczowy i przemyślany, a więc od początku do końca. Działanie w innej kolejności może spowodować chaos.

Zakładanie instalacji w nowym domu Jak łatwo się domyślić, kiedy jesteśmy w trakcie budowania nowego domu, częstokroć zastanawiamy się nad tym, co takiego będzie nam najbardziej na rękę – jakie działania podjąć, na jakie rozwiązania się zdecydować, żeby mieszkało nam się dobrze, przyjemnie i jak najbardziej oszczędnie przy okazji. Powinniśmy się – jeszcze na poziomie planów – zastanowić na przykład nad rodzajami ogrzewania w nowo budowanym domu. Tych może być tak naprawdę bardzo wiele, trzeba jednak zawczasu o nich pomyśleć. Przede wszystkim musimy się zorientować, czy działka, na której planujemy wybudować dom, ma wszystkie potrzebne instalacje. Bo może się okazać, że niektóre instalacje trzeba będzie ciągnąć samemu – w sensie prosić odpowiednią ekipę o to, a wcześniej załatwiać kilka różnego rodzaju pozwoleń właśnie na tego typu działanie. I, jak się okazuje, to bywa niejednokrotnie bardzo kłopotliwe. Da się jednak sprawy obejść w ten sposób, że jeśli byśmy mieli w zanadrzu kilka innych rozwiązań, może się okazać, że będą one nawet lepsze od tych, jakie na początku wydawało nam się idealne. Budowanie domu zatem powinno skupić się w dużej mierze na tym, jakiego rodzaju instalacje podłączyć i jak to zrobić najbardziej ekonomicznie. Czasem nie musimy mieć wielkich pieców do ogrzewania budynku, ponieważ nowoczesne metody pozwalają nam wybudować dom z takich materiałów, które same w sobie potrafią znakomicie trzymać ciepło. Dokładając do tego ewentualnie wykorzystanie odnawialnych środków energetycznych wydaje się wystarczająco dobrym argumentem za tym, aby naprawdę głęboko zastanawiać się zanim podejmie się jakąkolwiek decyzję, aby konsultować sprawę ze specjalistami oraz z osobami, które wcześniej już zainwestowały w budowę domu. Możemy znakomicie wiele zaoszczędzić i jednocześnie cieszyć się mieszkaniem w bardzo przyjemnym budynku.