Archiwum kategorii ‘Budowa’

Jak murować dom? Murowanie domu powinno przebiegać w ściśle określonej kolejności – i wiedzieć o tym powinni nie tylko ci, którzy pomagają nam zrealizować projekt, jaki otrzymaliśmy od architekta czy też jaki kupiliśmy, ale zwłaszcza ci, dla których projekt jest realizowany, a więc my sami. Przede wszystkim bowiem my powinniśmy nadzorować postępy prac, nie zaś kierownik produkcji. Powód jest niezwykle banalny – jeśli my sami sobie niektórych rzeczy nie dopilnujemy, może się okazać, że przypadkowo zostaną zrobione inaczej, niż chcieliśmy, aby były zrobione. I to oczywiście nie z jakichkolwiek konkretnych pobudek, ale przede wszystkim z tego faktu, że każdemu zdarzają się pomyłki, przeoczenia i dlatego też potrzebna jest osoba, która spojrzy na kwestię z całkowitego dystansu. A jako że nam najbardziej zależy na tym, aby nasz dom został wymurowany porządnie od A do Z, powinniśmy właśnie na nim skoncentrować swoją uwagę. Pamiętajmy przy tym, że murowanie domu jest rzeczą niezwykle fascynującą. Mogłoby nam się na początku wydawać, że niekoniecznie – bo i cóż fascynującego jest w kładzeniu cegieł jedna na drugiej i, co więcej, w tym, żeby się one siebie trzymały i żeby jakoś (dobrze!) wyglądały. Tymczasem sam proces powstawania, rodzenia się, przychodzenia na świat zawsze jest rzeczą fascynującą. Nawet jeśli nie mamy do czynienia z istotą żywą, co właśnie z przedmiotem czy też z dużym obiektem, jakim jest murowany dom. Wymurowanie domu zajmuje nieco czasu, dlatego możemy podziwiać każdego dnia, jak prace postępują (jak szybko to robią albo jak wolno w naszym mniemaniu idą). Powinniśmy być cierpliwi, a nasza cierpliwość z całą pewnością zostanie wynagrodzona w pełni. Nie możemy się też zniechęcać ewentualnymi niepowodzeniami. W ostatecznym rozrachunku z całą pewnością powstanie nasz piękny, nowy dom, bez wad.

Budowa | Tagi: ,

Budowa domu krok po kroku W jakiej kolejności wykonywane są czynności związane z budową domu? Można bez najmniejszych wątpliwości powiedzieć, że to jedno z najważniejszych pytań wiążących się bezpośrednio z budową domu. Jeśli jesteśmy zainteresowani tym, żeby postawić na nogi jakiekolwiek duże pomieszczenie czy, innymi słowy, budynek, w którym mielibyśmy zamieszkać z całą naszą rodziną, wówczas powinniśmy zabrać się do pracy, jak to się mówi – metodycznie. Tak, żebyśmy niepotrzebnie nie powtarzali niektórych czynności, a jednocześnie, abyśmy o czymkolwiek nie zapomnieli. Lepiej jest też pamiętać o wszystkim po kolei niż o wszystkim naraz. Propozycja powinna być więc (i jest) następująca: w pierwszej kolejności powinno się wykonać odpowiedni plan, który miałby na celu uświadomić nam, co takiego mamy zrobić i do tego, co najpierw, co później, a z czym możemy się wstrzymać do samego końca. Z taką listą możemy mieć pewność, że prędzej lub później wszystko uda nam się zakończyć z odpowiednio oczekiwanym rezultatem. I teraz przechodzimy do najważniejszego, czyli do samej kwestii czynności związanej z budową domu. Bardzo ważne jest znalezienie miejsca pod budowę domu. Nie jest prawdą, że można się wybudować wszędzie – trzeba mieć po pierwsze działkę, po drugie pewność, że nie należy ona do nikogo, a nawet jeżeli należała, że została nam zgodnie z prawem oddana bądź też odsprzedana. Najpierw więc sprawy załatwiamy z prawnikami tak, aby wszystko zgadzało się pod kątem formalnym. W drugiej kolejności myślimy o budowie. Zatrudniamy architekta, który stworzy nam projekt domu. Możemy w niego wnosić poprawki dotąd, dopóki nam się nie spodoba. Potem zaś już – kiedy oficjalnie zatwierdzimy plan – możemy z powodzeniem przystąpić do wykonywania kolejnego kroku, czyli murowania domu, stawiania go od fundamentów po dach.

Budowa pod klucz Kiedy decydujemy się na wybudowanie sobie domu, częstokroć zaczynamy zapoznawać się z różnego rodzaju projektami i literaturą, które są związane bezpośrednio z omawianą problematyką. Nie ma się czemu dziwić – nawet jeśli nie staniemy się fachowcami w omawianej dziedzinie, na pewno powinniśmy posiadać przynajmniej minimum wiedzy po to, aby nie bać się z niej korzystać i żeby poradzić sobie ze wszystkimi kwestiami, które wynikają po drodze podczas budowania domu. Interesować nas mogą różnego rodzaju realizacje budowlane, dlatego powinniśmy wiedzieć, co to takiego budowa domu pod klucz. Coraz częściej wszędzie pojawia się ta nazwa, a dla wielu stanowi ona nie lada zagadkę. Otóż budowa domu pod klucz oznacza ni mniej, ni więcej, jak tylko to, że przychodzi do nas ekipa budowlano-wyposażeniowa i stawia nam dom od podstaw, jednocześnie wykańczając go. Najlepiej wykończone domy nadają się bezpośrednio do zamieszkania zaraz po tym, kiedy zostają oddane. To znacząca różnica pomiędzy oddaniem domu w stanie surowym a oddaniem domu pod klucz. Coraz więcej osób decyduje się na tę drugą opcję – wynika to z braku czasu. Urządzanie domu jest rzeczą niezwykle czasochłonną i nie da się ot tak po prostu zrobić tego w przeciągu jednego miesiąca. Czasami urządzanie domu trwa rok, niejednokrotnie również i znacznie dłużej. Jeśli więc zależy nam na tym, abyśmy mogli nie ingerować aż tak wiele w budowę, murowanie i wykańczanie naszego miejsca do życia, dobrze zdecydować się właśnie na opcję wykupu pod klucz. Oczywiście nawet jeśli się na nią zdecydujemy, mamy możliwość podejmowania konkretnych decyzji – co takiego jeszcze zmienić, jakie meble oraz sprzęt wstawić, jak zaaranżować wnętrze, jak je udekorować. Wszystko zależy od nas, powinniśmy więc z tej możliwości korzystać tak bardzo, jak tylko się da.

Rodzaje cegieł a budowa domu Ci, którym wydaje się, że cegły mają tylko jeden rodzaj, są zdecydowanie w błędzie. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że w dzisiejszym świecie rzadko kiedy mamy do czynienia z rzeczą, która byłaby czystym reprezentantem swojego gatunku. Czyli, żeby była pojedyncza, jedyna w swoim rodzaju. Tak też jest w przypadku cegieł. Występują one w różnych odmianach i podobnie stosuje się je w różnych celach. Przede wszystkim powinniśmy się skupić na takich cegłach, którymi możemy zdecydować się wybudować nasz dom. Dlatego że z nimi właśnie będziemy mieli najbardziej bezpośredni kontakt. Co więcej, warto byłoby się na nich choć trochę znać. Oczywiście jeśli nie będziemy, nic złego się nie stanie – po prostu nie będziemy do końca świadomi tego, co robią z naszym domem fachowcy, którzy przyszli go budować. Jeśli bylibyśmy jednak bardziej zainteresowani tym, w jaki sposób powstaje nasz dom, jak jest murowany i na czym właściwie to murowanie polega, z czystej ciekawości moglibyśmy się pochylić nad zagadnieniem związanym z cegłami i tym, w jakiej postaci i w jakich rodzajach występują one w świecie. Najpopularniejszą cegłą jest cegła wapienno-piaskowa zwana też ceramiczną, wykorzystywana właściwie w każdym miejscu świata. Ona sama w sobie również dzieli się na różne rodzaje, choćby takie jak cegła pusta, cegła dziurawa, cegła pełna – w zależności od typu budynku, wykorzystuje się któryś z tych podstawowych typów cegieł. Następnym rodzajem cegły jest cegła surowa, a więc taka, która nie została poddana dodatkowej obróbce. Tę stosuje się przede wszystkim w najbardziej prostym budownictwie, w krajach, które są biedniejsze. Można dostrzec wiele budynków wybudowanych z surowej cegły na przykład w krajach Ameryki Południowej, choć nie znaczy to, że w Polsce takich nie ma. Są również. Taka wiedza na pewno nam się przyda.