Archiwum kategorii ‘Energia’

Ogrzewanie nowego domu Jeśli sami zaczynamy zajmować się budowaniem domu, powinniśmy pamiętać o niektórych kluczowych kwestiach, które się z tym faktem wiążą. Podstawową z nich jest zadziałanie w taki sposób, żeby nasz nowo wybudowany dom był ciepły. Jeśli tego nie zrobimy zawczasu, potem możemy mieć albo duże problemy z jego ociepleniem (zwłaszcza jeśli będzie duży albo przynajmniej jeżeli poszczególne pomieszczenia będą wysokie). A trzeba pamiętać, że ogrzewanie kosztuje, zwłaszcza jeśli mieszka się właśnie w domu i jeśli nie możemy sobie pozwolić na to, aby doprowadzić do siebie ogrzewanie miejskie (to wręcz niemożliwe, dlatego powinniśmy na to zwracać szczególną uwagę jeszcze podczas planowania całej inicjatywy z zakresu powstawania naszego własnego pięknego nowego domu). A zatem podstawową kwestią (jedną z wielu, niemniej jednak bardzo istotną) jest termoizolacja, a więc to, w jaki sposób nagrzać dom bez stosowania jakichś specjalistycznych zabiegów. Jeśli nasz architekt tego nie przewidzi, ponieważ zna się na wymyślaniu projektów domów, ale już niekoniecznie na rozwiązaniach funkcjonalnych (a musimy pamiętać, że nie powinniśmy tego od niego wymagać – nie może być specjalistą we wszystkich dziedzinach; ważne, że jest takim w tej pierwszej). Niemniej jednak powinniśmy zatrudnić osobę, najlepiej taką, która bezpośrednio wiąże się z budownictwem, która pomoże nam załatwić kwestie właśnie termoizolacyjne. Najlepiej skupić się na takich miejscach jak dach oraz ściany, jak również fundamenty. Zabiegów może być kilka. Po pierwsze ocieplanie ścian. Najprostszy sposób to nałożenie styropianu. Drugi to uszczelnienie dachu albo zainstalowanie takich płytek, które dodatkowo będą akumulowały i przesyłały promienie słoneczne wówczas, kiedy będzie chłodniej. I kolejna rzecz – jeżeli wybudujemy dom wyżej niż na ziemi, wtedy też będzie cieplejszy.

Zakładanie instalacji w nowym domu Jak łatwo się domyślić, kiedy jesteśmy w trakcie budowania nowego domu, częstokroć zastanawiamy się nad tym, co takiego będzie nam najbardziej na rękę – jakie działania podjąć, na jakie rozwiązania się zdecydować, żeby mieszkało nam się dobrze, przyjemnie i jak najbardziej oszczędnie przy okazji. Powinniśmy się – jeszcze na poziomie planów – zastanowić na przykład nad rodzajami ogrzewania w nowo budowanym domu. Tych może być tak naprawdę bardzo wiele, trzeba jednak zawczasu o nich pomyśleć. Przede wszystkim musimy się zorientować, czy działka, na której planujemy wybudować dom, ma wszystkie potrzebne instalacje. Bo może się okazać, że niektóre instalacje trzeba będzie ciągnąć samemu – w sensie prosić odpowiednią ekipę o to, a wcześniej załatwiać kilka różnego rodzaju pozwoleń właśnie na tego typu działanie. I, jak się okazuje, to bywa niejednokrotnie bardzo kłopotliwe. Da się jednak sprawy obejść w ten sposób, że jeśli byśmy mieli w zanadrzu kilka innych rozwiązań, może się okazać, że będą one nawet lepsze od tych, jakie na początku wydawało nam się idealne. Budowanie domu zatem powinno skupić się w dużej mierze na tym, jakiego rodzaju instalacje podłączyć i jak to zrobić najbardziej ekonomicznie. Czasem nie musimy mieć wielkich pieców do ogrzewania budynku, ponieważ nowoczesne metody pozwalają nam wybudować dom z takich materiałów, które same w sobie potrafią znakomicie trzymać ciepło. Dokładając do tego ewentualnie wykorzystanie odnawialnych środków energetycznych wydaje się wystarczająco dobrym argumentem za tym, aby naprawdę głęboko zastanawiać się zanim podejmie się jakąkolwiek decyzję, aby konsultować sprawę ze specjalistami oraz z osobami, które wcześniej już zainwestowały w budowę domu. Możemy znakomicie wiele zaoszczędzić i jednocześnie cieszyć się mieszkaniem w bardzo przyjemnym budynku.

Co zrobić, by mieć dom energooszczędny? Wielu zastanawia się nad tym, jak wybudować dom, który byłby z natury swojej energooszczędny. Wielu wydaje się, że to niebotyczna inwestycja i dlatego rezygnują z pomysłu jej realizacji. Tymczasem najczęściej decyzja, którą podejmują, wcale nie jest słuszna. Dlaczego? Z prostego powodu – otóż tak się składa, że budowa domu energooszczędnego jest wprawdzie dużą inwestycją, jednak nie aż tak dużo większą niż budowa domu w ogóle, to raz. Dwa, że bardzo szybko koszty się zwracają, a następnie dochodzi już tylko do jednego – do oszczędzania. Jeśli bowiem zadziała się tak, że właściwie cały dom i jego działanie będzie się opierało na energii odnawialnej i to jeszcze takiej, którą nietrudno pobrać z pobliża (np. wodną, wiatrową albo słoneczną), wówczas nie będziemy ani zużywać surowców mineralnych nieodnawialnych, ani też płacić za ich zużycie. Bo słońce (jeszcze) świeci dla nas za darmo, podobnie jak strumyki płyną, a wiatr wieje. Musimy więc zastanowić się poważnie, kiedy budujemy dom, nad takim właśnie rozwiązaniem. Wydaje się ono znacznie bardziej racjonalne, niż byśmy mogli przypuszczać. Weźmy jeszcze pod uwagę to, że dom energooszczędny pozwala nie tylko oszczędzać energię elektryczną, ale tak naprawdę każdą – jeśli da się ogrzewać wodę za pomocą naturalnych substancji energetycznych, znów zaoszczędzimy. Na początku, podczas budowy domu, najwięcej kosztuje wyposażenie go w kolektory słoneczne, a potem jeszcze ich instalacja. Następnie jednak nie ma najmniejszych problemów jeśli chodzi o użytkowanie. To zazwyczaj sprzęt bardzo dobrej jakości, który rzadko kiedy się psuje, z którym nie ma większych problemów. Co więcej, budując dom, warto się również zastanowić nad tym, czyby nie zrobić cieplejszych ścian, ogrzewania podłogowego – to się również z czasem opłaca i też stanowi swego rodzaju oszczędzanie energii.