Archiwum kategorii ‘Projekt’

Fascynująca dekoracja domu Budowa domu bywa niejednokrotnie rzeczą niesamowicie interesującą. Dlaczego? Ponieważ robimy coś z niczego – a to coś jest niezwykle skomplikowane, ponieważ tak naprawdę każde pomieszczenie ma swój odrębny charakter i w każdym znajdują się sprzęty, meble etc. charakterystyczne dla tego właśnie rodzaju pomieszczenia. Wszystko przy tym dobrze zespolić tak, aby się naturalnie i odpowiednio komponowało. I to jeszcze nie koniec – dobrze, aby rzeczy oraz elementy zewnętrzne również wyglądały odpowiednio na nowo wybudowanym domu. Dlatego bardzo ważnym zagadnieniem, o którym nie powinniśmy zapominać podczas budowania domu, są rynny, dachówki i inne tego typu elementy wyposażeniowe, które po prostu widać. Po pierwsze, są one niezbędne do tego, żeby dom mógł w ogóle dobrze funkcjonować. Bez dachówek dach będzie przeciekał, natomiast bez rynny istnieje prawdopodobieństwo, że też będzie przeciekał, nawet jeżeli te dachówki się na nim znajdą, ale nagromadzi się na nim zbyt wiele wody. Jakie zatem powinniśmy mieć rozwiązanie w tej kwestii? Przede wszystkim powinniśmy zastanowić się dokładnie nad każdym aspektem budowy naszego domu. Nie chodzi tylko i wyłącznie o dobór projektu, ale również, a może przede wszystkim właśnie, o to, żeby potem pomyśleć o wszystkich pracach wykończeniowych. Powinniśmy to zrobić wcześniej, zanim dom stanie gotowy, żebyśmy nie mieli szczególnie dużych przerw w oczekiwaniu pomiędzy jednym a drugim. Lepiej gromadzić niezbędne sprzęty w międzyczasie, a wtedy prace będą postępowały szybko i sprawnie. Na tym powinno polegać budowanie domu – na przezorności, przewidywalności i zastanowieniu się nad każdym detalem. Tylko w takim razie da się szybko i sprawnie wybudować naprawdę okazały dom! I pamiętajmy, rynny oraz dachówki to również ważne rzeczy, o których nie powinniśmy zapominać.

Rozmieszczenie pomieszczeń w nowym domu Rozmieszczenie pomieszczeń w domu jest kwestią, nad którą należy się zastanowić w chwili, gdy decyduje się na to, aby wybudować dom. Późniejsze zmiany są już zdecydowanie trudniejsze, zwłaszcza jeśli projekt architektoniczny zostanie zaakceptowany. Dlatego jeżeli jesteśmy właśnie w takim momencie, w którym decydujemy się na wybudowanie sobie gniazdka (w postaci budowli jednorodzinnej na przykład), powinniśmy najpierw dokładnie przemyśleć plan swojego domu. Oczywiście możemy zdecydować się na kupno wcześniej stworzonego projektu i wtedy będziemy musieli polegać wyłącznie na wizji architekta. Jeżeli jednak zależy nam na tym, aby ten dom był bardziej „nasz”, co da się osiągnąć właśnie dzięki swoistego przypisaniu go do nas poprzez współudział w projekcie, powinniśmy w tymże projekcie wziąć udział. Zastanówmy się przede wszystkim nad rzeczami takimi jak to, czy wolimi więcej pokojów, a mniejszych, czy też większe, ale jednocześnie w niewielkiej ich ilości. Dużo będzie zależało od tego, jak wiele osób planuje mieszkać w takim domu. Jeżeli tylko jedna rodzina, a dom z założenia ma być duży, również warto postawić na bardziej obszerne i przestronne pomieszczenia. Przestrzeń pozwala swobodniej żyć, wpływa na nas pozytywnie pod kątem psychologicznym, warto więc o tym pamiętać. Kolejna sprawa dotyczy innego typu pomieszczeń. Możemy się na przykład zastanowić, czy wolimy niewielką kuchnię i do tego osobno jadalnię, czy też satysfakcjonowałoby nas raczej połączenie obu pomieszczeń. To również decyzja taka, którą powinno się podjąć wcześniej, przed zatwierdzeniem planu budowy. Następna sprawa dotyczy łazienki – czy wolimy jedną łazienkę, czy może większą ich ilość? Jeżeli większą, wtedy trzeba z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym zaplanować wszystkie instalacje, głównie wodociągowe.

Projektowanie i budowanie domu Jak zaprojektować i wybudować dom? Chcielibyśmy sobie niejednokrotnie odpowiedzieć na to pytanie. Żeby umieć to zrobić, trzeba by spojrzeć na problem z kilku różnych stron. Najlepszym rozwiązaniem i najbardziej adekwatnym w takiej sytuacji wydaje się najzwyczajniejsze w świecie pójście na studia czy też do szkoły, gdzie zostanie się nauczonym jednej z powyższych rzeczy. Albo na architekturę wielkogabarytowych pomieszczeń – i wówczas możemy bez najmniejszego skrępowania projektować sobie takie domy, o jakich tylko nam się zamarzy. Albo na budownictwo, gdzie możemy nadzorować budowanie w ogóle, albo do szkoły budowlanej, gdzie nauczymy się najbardziej istotnego fachu, a więc budowania domów w praktyce. Na cokolwiek by się nie zdecydować, możemy mieć pewność, że któreś z tych działań pozwoli nam na dogłębne poznanie tajników interesującej nas sztuki. Jeśli jednak patrzymy na budowę domu z perspektywy osoby, która chciałaby sobie taki dom wybudować, wówczas powinniśmy przede wszystkim zastanowić się nad tym, w jaki sposób możemy zwiększyć swoją wiedzę na temat domów (oprócz pójścia na specjalny kurs czy studia). Zanim będziemy się budować, powinniśmy mieć o tym podstawowe pojęcie. Najlepiej czytać poświęcone zagadnieniu budowania domu czasopisma oraz magazyny. Jeśli będziemy to robić regularnie, możemy mieć pewność, że uda nam się uzyskać wiedzę podstawową do tego, aby w drugiej kolejności zdecydować się na zaangażowanie architekta oraz ekipę budowlaną. Najpierw jednak absolutnie musimy wiedzieć, czego konkretnie chcemy. Tylko wtedy nasze prace będą naprawdę efektywne i tylko w taki sposób uzyskamy pożądany przez nas rezultat. W innym razie może się okazać, że oczekiwania będą się różniły od końcowego efektu. A lepiej do tego nie dopuścić i wziąć sprawy w swoje ręce od początku do samego końca.